Wprowadzanie obcych gatunków (introdukcja)

Wprowadzenie do ekosystemów gatunków, które naturalnie w nim nie występują, jest groźnie w skutkach.
Może doprowadzić do wymarcia rodzimych gatunków wskutek:
- konkurencji o zasoby przyrody lub siedliska z obcymi gatunkami,
- zjadania lub niszczenia przedstawicieli rodzimych gatunków przez przedstawicieli obcych gatunków
- zmian w środowisku spowodowanych przez obce gatunki
Negatywny wpływ obcych gatunków na bioróżnorodność można przesiedlić na przykładzie królików sprowadzonych w XIX wieku. Zwierzęta te nadmiernie się rozmnozyły, ponieważ nie miały tam naturalnych wrogów. Żerowały na łąkach, gdzie niszczyły naturalną roślinność. Doprowadziło to do znacznego spadku liczebności wielu gatunków ptaków i ssaków, na przykład tych, dla których roślinność stanowiła schronienie. Do walki z królikami sprowadzono kolejny gatunek – lisy. Zmniejszyły one liczebność królików, ale doprowadziły do wytępienia wielu rodzimych gatunków ssaków.

Rodzaje introdukcji

Introdukcja może być efektem celowego działania lub przypadku. Niektórzy autorzy rozdzielają pojęcia introdukcji i zawlekania, definiując je odpowiednio jako celowe i przypadkowe przenoszenie gatunków przez człowieka. Pozostali wyróżniają introdukcję celową (zamierzoną) i przypadkową (niezamierzoną). Gatunki mogą być introdukowane np. w celu biologicznego zwalczenia szkodników roślin, albo jako źródło pożywienia dla ludzi. Przykładami świadomie wprowadzonych obcych gatunków mogą być kozy na Guadalupe i króliki w Australii. Do gatunków zawleczonych należą najczęściej organizmy wodne przenoszone w wodach balastowych statków oraz gryzonie (zwłaszcza szczury).
W botanice wyróżnia się introdukcję bezpośrednią polegającą na tym, że gatunek przywieziony z innego kontynentu da się uprawiać pod warunkiem zachowania tych samych warunków klimatycznych, oraz introdukcję pośrednią, wymagającą wykonania prac hodowlanych (np. krzyżowania przywiezionych gatunków z gatunkami uprawianymi na danym terenie). 

                                                               Przykłady zwierząt

Bernikla kanadyjska 
Gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae). Udomowiona w XVIII wieku, często hodowana w amerykańskich i brytyjskich parkach, ogrodach, ale bez znaczenia gospodarczego. Występuje m.in. na Wyspach Brytyjskich, gdzie uciekinierzy z niewoli utworzyli tam populacje tego ptaka.
 Znalezione obrazy dla zapytania bernikla kanadyjska
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bernikla_kanadyjska

Czebaczek amurski
Gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych. Zbiorniki wody stojącej lub wolno płynącej w Azji Południowo-Wschodniej. W Polsce introdukowany przypadkowo w 1990 roku, z materiałem zarybieniowym karpia. Do 2000 roku zasiedlił większość nizinnych rzek Polski.

Znalezione obrazy dla zapytania czebaczek amurski 
źródło:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Czebaczek_amurski
W internecie można znaleźć wiele wykazów na temat gatunków obcych. Oto jeden z nich:
http://www.iop.krakow.pl/gatunkiobce/pliki/wykaz_gatunkow_obcych.pdf

Marta :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przyczyny eliminowania organizmów

Niszczenie siedlisk